Dnes je: , meniny má , zajtra

Na výlet s NMnV LiVE: Haluzická tiesňava

1

Haluzice. Malá dedinka nachádzajúca sa 11 kilometrov od mesta, ktorá má asi 70 obyvateľov. Čo sa v nej však skrýva vás milo prekvapí!

Na výlet do Haluzíc

Haluzice sú prevažne známe vďaka zrúcanine Románskeho kostolíka s hradiskom. Prvá písomná zmienka o tomto opevnenom kostolíku je z roku 1299 kedy bol dobitý kráľovským vojskom Matúša Čáka. Neskôr bol prebudovaný v gotickom a renesančnom slohu, v 19. storočí bol opustený a v 60. rokoch minulého storočia bol zrekonštruovaný.
Od roku 2014 skrášľuje Haluzice aj nová rozhľadňa. Nachádza sa na vrchu Hájnica, 341 m. n. m. a je vysoká niečo málo cez 7 metrov. Z rozhľadne vidieť dolinu Váhu, Biele Karpaty, Považský Inovec, Strážovské vrchy, mesto a hrad Trenčín, hrad Beckov, Bošácku dolinu a samozrejme aj Haluzice s opevneným kostolom.

Tichá voda brehy myje

Jednou veľkou zaujímavosťou, ktorú možno viacerí nezaregistrujú, je Haluzická tiesňava. Vznikla erozívnou činnosťou Haluzického potoka, ktorý si postupne prerážal cestu málo odolnou zeminou. Kaňon má dnes dĺžku 1 km, hĺbku 50 m a šírku 200 m. Na prvý pohľad pôsobí neškodne, ale v skutočnosti možno sledovať unikátnu rýchlosť s akou sa prehlbuje a rozširuje. Dodnes sa podarilo ako tak zamedziť len jeho prehlbovaniu, do šírky stále a viditeľne rastie.

Haluzická tiesňava bola za prírodnú pamiatku vyhlásená v roku 1963, rozprestiera sa na rozlohe 3,5 ha a platí tu 4. stupeň ochrany. Stráne rokliny sú zalesnené, ale postupne sa zosúvajú a ohrozujú okolité domy a spomínaný kostolík, ktorý s ňou tesne susedí. Podľa písomných záznamov Dr. Holubyho ešte v roku 1780 bola cez roklinu lávka a pozdĺž potoka dva rady domov. Dnes je tomu bohužiaľ inak, no Haluzická tiesňava je miesto, ktoré by ste mali určite navštíviť.

Iný svet

Prechádzka touto tiesňavou je naozaj zaujímavá. V prvom rade treba povedať, že celá cesta je udržiavaná, sú tu postavené chodníčky, schody a na nebezpečných miestach je lanové zábradlie, takže v pohode výlet aj pre deti. Po ceste sú rozmiestnené aj tabule, z ktorých sa dozviete informácie o okolitej flóre a iné zaujímavosti. Na prechádzke sme si pripadali ako v inom svete. Vysoké steny, úzke dno a rôzne tajomné zákutia nás dokonalo fascinovali a bez zastávky sme pokračovali ďalej. Časom sa dostanete aj pod samotný kostol, ktorý je zo spoda pekne vidieť a cestá končí o pár metrov ďalej. Tu je ďalšia info tabuľa a rozcestie – jedna cesta vedie na vyhliadkové miesto a druhá vás zavedie na asfaltovú cestu, kúsok od centra dediny.

zdroj: slovakia.travel / sk.wikipedia.org
video: Radovan Eľko


O autorovi

NMNV live

NMNVlive.sk je online magazín zameraný na Nové Mesto nad Váhom a blízke okolie. Venujeme sa témam, ktoré zaujímajú bežných občanov a snažíme sa vykresliť naše mesto v čo najlepšom svetle. Píšeme o aktualitách, športe, histórií, pozývame na kultúru, vymýšľame vlastné seriály, venujeme sa ľudom a snažíme sa o lepšie Nové Mesto nad Váhom.

Jeden komentár

  1. Veľmi pekné rozpísané, a profesionálne fotky.
    Každý deň po práci odídem niekam na výlet v okolí (ai ďalej) NMnV, a to ani ne som zo .Slovenská.Haluzická tiesňava je v mojím „places to visit before you die“, a to skoro navštívim vďaka NMnVlive.sk.
    Ďakujem za smerovanie.

Komentáre