Dnes je: , meniny má , zajtra

Na výlet s NMnV LiVE: Haluzický kostol + rozhľadňa

0

Haluzice. Malebná dedinka vzdialená 11 kilometrov od mesta. Ešte pred 80 rokmi tu žilo cez 280 obyvateľov, dnes ich tu je len 60 – 70. Aké zaujímavosti však skrýva táto nenápadná časť Bošáckej doliny?

Kostol Všetkých svätých z 13. storočia

Najstaršia historická pamiatka v obci je románsky kostol postavený v roku 1240. Síce z kostola zostalo iba samotné torzo bez strechy + opevnenie, ktoré patrí ku kostolu, ale je obdivuhodné, že tam stojí do dnes, po takmer 780 rokoch. Samotný kostol mal zvonicu a postupom rokov bol najskôr goticky a neskôr aj renesančne upravený. So svojím opevneným kostol často predstavoval jedinú pevnú stavbu v okolí, takže slúžil na ochranu pred vojskami, povodňami, silnými búrkami či inými živlami. Navyše poslúžil aj ako zhromaždisko či tržnica. Prvá písomná zmienka je z roku 1299 kedy ho dobili vojska Matúša Čáka. V 19. storočí zostal kostol opustený až do 60. rokov 20. storočia kedy bol zrekonštruovaný a skrášľuje Bošácku dolinu dodnes.

Rozhľadňa nad kostolom

Spomínaný kostol má zaujímavú polohu. Na jednej strane sa nachádza Haluzická tiesňava a na druhej je vrch Hájnica, na ktorom je od roku 2014 postavená malá rozhľadňa. Rozhľadňa síce stála cez 12 000 €, má cca 7 metrov a vidíte z nej rovnako, ako zo samotného kopca, na ktorom stojí, ale aspoň je to také malé lákadlo pre turistov. Po prejdení celej Haluzickej tiesňavy a historického kostola si môžete ešte vybehnúť na rozhľadňu, z ktorej máte tieto dve miesta ako na dlani. Okrem toho je vidieť aj dolinu Váhu, Biele Karpaty, Považský Inovec, Strážovské vrchy, mesto a hrad Trenčín, hrad Beckov či Bošácku dolinu.

A to sú Haluzice. Malá dedina schovaná medzi Trenčianskymi Bohuslavicami a Bošácou. Na stránke máme ešte aj článok o Haluzickej tiesňave, tak si ho nezabudnite prečítať a naplánovať výlet na všetky zaujímavosti, ktoré Haluzice ponúkajú. Navyše v obci sa nachádzajú prehľadné a upravené informačné tabule, takže nemusíme ani žiadne mapy pridávať. V tomto prípade stačí iba prísť do obce a dohľadáte všetko.

zdroj: haluziceobec.estranky.sk


O autorovi

NMNV live

NMNVlive.sk je online magazín zameraný na Nové Mesto nad Váhom a blízke okolie. Venujeme sa témam, ktoré zaujímajú bežných občanov a snažíme sa vykresliť naše mesto v čo najlepšom svetle. Píšeme o aktualitách, športe, histórií, pozývame na kultúru, vymýšľame vlastné seriály, venujeme sa ľudom a snažíme sa o lepšie Nové Mesto nad Váhom.

Komentáre