Dnes je: , meniny má , zajtra

Na výlet s NMnV LiVE: Jelenec

0

Ako sa hovorí, zakázané ovocie chutí najlepšie. Dnes vás zavedieme na miesto, ktoré je bezpečné, nikto sa o to nestará a idete tam na vlastnú zodpovednosť. Vitajte na Jelenci!

Odvrátená strana Javoriny

Chodievate na Veľkú Javorinu alebo na Holubyho chatu? Ak hej, tak ste si mohli už pri ceste hore všimnúť, že z lesov oproti niečo trčí. Jedná sa o bývalý vojenský vysielač, ktorý sa v súčastnosti využíva ako adrenalínová rozhľadňa. Aj keď sa nejedná o rozhľadňu v pravom slova zmysle, výhľad z tejto veže je neskutočný. Vysielač však nie je udržiavaný a preto ani bezpečný, takže hore idete na vlastnú zodpovednosť!

Niečo málo z histórie

Vysielač sa nachádza v areáli socialistickej vojenskej základne. Po Slovensku bolo rozmiestnených pár takýchto vysielačov aby si armáda mohla presúvať informácie. Základňu Jelenec obývalo asi 7 – 10 vojakov, ktorý mali hlavnú budovu – tá je teraz komplet schátraná, sklad (to je ten zrub s plechovou strechou a veľkým spodným bunkrom) a dielne (tá jedná teraz pripomína garáž). Celé to bolo samozrejme oplotené, ale zostali už len betónové stĺpy. Zaujímavosťou je, že vojaci si po vodu museli chodiť na Holubyho chatu.

Až na vrchol!

Veža sa nachádza na rovnomennom kopci Jelenec, ktorý je vo výške 925 m. n. m a vysoká je cca 30 metrov. Na najvyššom podlaží je značka 32 metrov, ale na vrchu je ešte jedno podlažie, ktoré je však zamknuté. Hore sa môžete dostať iba po rebríkoch – jeden z bezpečnostným košom, ktorý pri každom medziposchodí meníte, alebo dva nekryté, ktoré vedú neprerušovane až hore – tie samozrejme nepripadajú do úvahy. Už výstup po normálnom rebríku je únavný.

Z hore máte Veľkú Javorinu s Holubyho chatou ako na dlani, ďalej vidno Myjavskú pahorkatinu, Čachtické Karpaty, Veľký Lopeník, naše mesto, Starú Turú, Lieskové, Květnu a ostatné moravské dediny.

Ako sa sem dostať?

Po ceste na Javorinu máte tento vysielač stále na očiach a aj keď sa zdá, že je ďaleko, tak nie je. Stačí prísť k Holubyho chate, kde nájdete turistické cedule. Odtiaľto sa vydáte po zelenej značke „pod Jelenec (1 km)”. Cesta je poza chatu a trvá asi 20 minút. Prídete k ďalšiemu turistickému rázcestiu – keď pôjdete ďalej rovno, tak prídete k spomínanej veži a keď doľava dole, tak sa dostanete do dediny Květná (Strání).


O autorovi

NMNV live

NMNVlive.sk je online magazín zameraný na Nové Mesto nad Váhom a blízke okolie. Venujeme sa témam, ktoré zaujímajú bežných občanov a snažíme sa vykresliť naše mesto v čo najlepšom svetle. Píšeme o aktualitách, športe, histórií, pozývame na kultúru, vymýšľame vlastné seriály, venujeme sa ľudom a snažíme sa o lepšie Nové Mesto nad Váhom.

Komentáre