Dnes je: , meniny má , zajtra

Na výlet s NMnV LiVE: Rozprávkový dom

0

V ďalšom pokračovaní nášho seriálu vás zavedieme do domčeka, ako žiadny iný, ktorý sa nachádza vo Švancarovej doline v katastri obce Jablonka, vzdialený 23 km od nášho mesta.

Unikát na Slovensku

Na začiatku bola rozpadnutá stodola, teraz to je Rozprávkový dom. Pán Viliam, majiteľ a autor Rozprávkového domu, vytvoril skutočne unikátne dielo. Hneď na úvode vás privíta bránka z konárov, ktoré pekne zapadajú do seba a zvonček, ktorým sa musíte ohlásiť. Po následnom uvítaní začne exkurzia. Hneď za bránou sa nachádza veľký gaštan, kde má v jeho koreňoch sídlo troll. Viliamov pútavý spôsob rozprávania nás dostal do pomykova, že sme si mysleli, že tam vážne nejaký troll je!

Neopísateľný interiér

Na to, čo nám ukázal hostiteľ vnútri, sa ťažko hľadajú slová. Pán Viliam je skutočný umelec a čo dokázal za tie roky vybudovať je úžasné. Interiér pripomína koráli či jaskyňu s nádychom tajomna. Vnútri sa nenachádza pravý uhol, mozaiková dlažba je vyrezávaná do oblých tvarov, každé okno je iné, stôl nemá nohy a za zmienku stoja aj schody, kde každý jeden schod je jedinečný. Všetko, čo vo vnútri uvidíte, si pán domáci robil sám. Zaujímavosťou je, že jeho najobľúbenejší nástroj je polievková lyžica.

Musíte sami vidieť

Žiadny článok ani fotky nenahradia skutočný zážitok. Rozprávkový dom je vzdialený iba pár kilometrov a smerové cedule vás zavedú až pred bránu. Medzi Starou Turou a Myjavou je odbočka doľava na Krajné (tu bude aj ceduľa Rozprávkový dom) a následne na druhej doprava je aj zástavka, ktorá je pokreslená reklamou a šípkou. Menšie klesanie do obce, kde pôjdete po hlavnej – tu sú aj šípky na ceste. Navyše pri svojich rozmeroch 9×12 metrov a s výškou 9 metrov ho určite neprehliadnete. Vstupné je pre dospelých 3,50 € a pre deti 3 €. Pán Viliam si všetko platí sám a nedostáva žiadne dotácie či inú finančnú podporu, takže tým vstupným mu pomáhate. Viac informácií nájdete ja na oficiálnom webe rozpravkovydom.sk


O autorovi

NMNV live

NMNVlive.sk je online magazín zameraný na Nové Mesto nad Váhom a blízke okolie. Venujeme sa témam, ktoré zaujímajú bežných občanov a snažíme sa vykresliť naše mesto v čo najlepšom svetle. Píšeme o aktualitách, športe, histórií, pozývame na kultúru, vymýšľame vlastné seriály, venujeme sa ľudom a snažíme sa o lepšie Nové Mesto nad Váhom.

Komentáre