Dnes je: , meniny má , zajtra

Vianočné trhy v českých malomestách: 5 súperov s našim mestom

0

Vianočné trhy v našom meste sú dlhodobo v katastrofálnom stave. Vysoký nájom pre predajcov, málo stánkov a nulový program. Tak by sa dali v stručnosti charakterizovať vianočné trhy v Novom Meste. Bohužiaľ, vedenia mesta to považuje za dostačujúce a názor ľudí si nijak nepripúšťa. My sme sa však pozreli na 5 našich českých ekvivalentov – malomiest, s podobným počtom obyvateľov cca 20 tisíc.

Blansko – 20 852 obyvateľov

Blansko leží iba 30 kilometrov od druhého najväčšieho českého mesta Brna, no aj tak si dokázali spraviť zaujímavý program. Okrem iného sa aj tu začali riadiť aktuálnym trendom – trhy iba počas víkendov, kvalitnejší program a lepšie služby. S Brnom za dverami sa neoplatí konkurovať a tu to dobre vedia. Celý vianočný program začal mikulášskym rozsvietením stromčeka a následné čakanie na Vianoce skrátia ešte Adventné soboty – kultúrny program na námestí.

Kutná Hora – 20 839 obyvateľov

Kutná Hora sa nachádza 70 kilometrov od metropole Česka a vianočné trhy pojali úplne inak. Ani tu nechýbalo mikulášske rozsvietenie stromčeka, no trhy sa konali počas jednej soboty. Projekt „Sladké Vánoce – Zimní cukrářské slavnosti v Kutné Hoře“ sa síce konal prvý krát, no organizátori v ňom vidia stabilnú tradíciu. Samotné trhy sa konali na štyroch miestach v meste a do programu sa zapojilo aj 19 tamojších kaviarní a cukrární, ktoré si nachystali špeciálne menu. Ľudia tak mohli navštevovať jednotlivé kaviarne a ochutnávať rôzne špeciality, spoznať celé mesto, pozrieť si umelcov na ulici či navštíviť múzeum.

Náchod – 20 763 obyvateľov

20 tisícový Náchod s rozlohou ako naše mesto má taktiež program iba cez víkend. Počas adventných nedieľ je pripravený program na námestí, kde vybraný člen z vedenia mesta zapáli ďalšiu sviečku a otvorí tak stretnutie. K dispozícií je aj pár stánkov, ale vzhľadom na neprakticky riešené námestie (viď fotky) sa trhy konajú počas jedného víkendu v tamojšej jedálni.

Jirkov – 20 473 obyvateľov

V Jirkove sa konajú dokopy až tri vianočné trhy! Prvý je charitatívny, počas ktorého sú hlavnými predajcovia základné školy, detský domov, materská škola, gymnázium a umelecká škola. Výťažok z predaja ide na dobrú vec (tento rok to bola hipoterapia pre malého chlapca a pomoc jednému združeniu). Nasledujú trhy na priľahlom zámku a na záver klasický adventný trh na námestí.

Mělník – 19 612 obyvateľov

Mesto Mělník sa taktiež nachádza v tesnej blízkosti Prahy (50 km), no aj tak sa dokážu postarať o svojich obyvateľov. Trhy sa konajú iba počas víkendov a pripravený je aj kultúrny program, historický kolotoč, atrakcie pre deti, ukážky remesiel či rôzne gastro špeciality. Zaujímavosťou je dovážaný strom, ktorý bežne počas roka na námestí ani nemajú.


O autorovi

NMNV live

NMNVlive.sk je online magazín zameraný na Nové Mesto nad Váhom a blízke okolie. Venujeme sa témam, ktoré zaujímajú bežných občanov a snažíme sa vykresliť naše mesto v čo najlepšom svetle. Píšeme o aktualitách, športe, histórií, pozývame na kultúru, vymýšľame vlastné seriály, venujeme sa ľudom a snažíme sa o lepšie Nové Mesto nad Váhom.

Komentáre